Dlouholetá historie značky Datsun: Vznik jména a americký trh ovlivněný japonskými auty

31. 3. 2025

Jestli v Japonsku něco umí, tak je to vyrábět auta. A dnes se budeme bavit o jedné z mnoha automobilek pocházející právě odtud, takže se připravte, bude to záživný a také trochu komplikovaný příběh.

datsun

Jak postupně vznikalo jméno Datsun

Před vznikem značky Datsun jako takové byl v roce 1914 v jedné dílně někde v Tokiu vyroben první automobil, který dostal název DAT. Tato zkratka je složená z příjmení tří partnerů společnosti Kaishinsha Motorcar Works: Kenjiro Den, Rokuro Aoyama a Meitaro Takeuchi.

Mimo osobní automobily vyráběla společnost DAT Motors také náklaďáky, kterých se dokonce vyrábělo více, protože v těchto letech nebyla poptávka po osobních vozech nijak veliká. S posledním rokem 1. světové války začala automobilka vyrábět vojenská auta, ale i po těch poptávka rok od roku klesala. To donutilo nejen DAT Motors k tomu, aby se spojily s dalšími automobilkami. V roce 1926 se tedy tato tokijská společnost spojila se s Jitsuyo Motors se sídlem v Ósace.   

V roce 1930 vláda rozhodla, že k řízení vozidla, objem jehož motoru nebude přesahovat půl litru, nebude potřeba řidičský průkaz. V té době stále platilo, že si auto nemohl dovolit každý druhý a náklady na výrobu auta s takhle malým objemem nebyly nijak vysoké. To vedlo k tomu, že už asi postoapadesáté přejmenovaná společnost DAT Automobile Manufacturing uvedla na trh novu řadu automobilů s objemem 495 cm3 a tyto malé automobily nazvala Datson, což doslova znamená syn DAT. V roce 1933 byl pak název upraven na dnes již známý Datsun. „Sun“ mělo údajně místo „syna“ od teď představovat slunce vyobrazené na japonské státní vlajce.

V meziválečném období rok co rok stoupal objem výroby. Pro představu, v roce 1937 se vyrobilo přes 8 a půl tisíce vozů. V tomto roce ovšem vypukla válka mezi Japonskem a Čínou, což opět vedlo k produkci vojenských vozidel pro japonskou armádu. To se protáhlo až do konce 2. světové války a až pár let po ní se mohla vrátit automobilka k osobákům. Ty většinou měly konkurovat anglickému Austinu. Ostatně, stejně tak tomu bylo i před válkou a některé modely se opravdu dost podobají. U náklaďáku ovšem také zůstali a u těch se Datsun pro změnu inspiroval Chevroletem. Aut, které vycházely z modelů od úplně jiných automobilek je samozřejmě víc, až v roce 1955 se automobilka odvážila navrhnout svou vlastní konstrukci. V průběhu tohoto roku Datsun představil modely Sedan 110 a Pickup 120.

Zajímavější část historie – americký trh

Teď se ale přesuňme k pro nás asi o dost známější kapitole této automobilky – k historii Datsunu na americkém trhu. Protože co si budeme, kdo z nás někdy slyšel o výše zmíněných modelech z 50. let…Mnohem více proslavily automobilku celosvětově známé modely prodávané především v USA, jako Fairlady alias 240Z, nebo třeba pět set desítka.

Datsun se poprvé objevil na americkém trhu v roce 1958. Ve Spojených státech začala automobilka prodávat model 310, v Japonsku známý jako Bluebird a v 60. letech se poprvé objevilo označení Nissan u užitkového vozu Patrol. Na začátku této dekády byla proto v Kalifornii založena první pobočka Nissanu, ale vozy vyrobené v Japonsku si i nadále nesly označení Datsun. Tam se v roce 1963 po postavení nové továrny vyrobilo 200 000 kusů modelu Bluebird, z čehož byla půlka vyvezena do USA.

V druhé polovině 60. let představila automobilka o něco větší model Sunny 1000 a k tomu se jí podařilo v roce 1966 vyhrát Safari Rally s Fairlady 1600, což vedlo k novým spolupracím. Automobilka tedy dále vyvíjela nové a nové modely, až někdo přišel s nápadem postavit cenově dostupný sportovní vůz. Nemám na mysli nic jiného než Datsun 240Z (v Japonsku Fairlady). Netrvalo dlouho a z tohoto modelu se stal neprodávanější sporťák na světě. 

datsun

Během pouhých 6 let produkce (1969 – 1975) vzniklo přes 150 000 kusů. Několik drobnějších součástí zdědil po modelu Bluebird, zatímco karoserii navrhoval Němec Albrecht von Goertz, který mimo jiné stojí i za designem Toyoty 2000GT. Pod kapotou byl stylový šestiválec, díky němuž byla maximální rychlost 200 km/h. K tomu všemu připsal tento model automobilce další dvě vítězství v Safari Rally.

Přechod na Nissan a konec dlouhého příběhu

Datsun se vyskytoval také na evropském trhu, ale modely zde nebyly nijak zvláštní. Do Finska začala automobilka vyvážet své vozy už od roku 1962. V průběhu 60. let se celkově rozjel vývoz vozů nejen do západní Evropy, ale nejvíc si Datsuny oblíbila Británie. Právě tam nakonec v roce 1984, tedy rok poté, co se oficiálně přestalo vyskytovat na nových vozech označení Datsun a přešlo se na dnes známý Nissan, otevřela automobilka závod, kde se dnes vyrobí přes půl milionu aut ročně. A proto je na čase tohle povídání o několikaleté historii Datsunu ukončit. Nissan už je na samostatnou kapitolu.